اعتلای ترویج و آموزش  راهکار توسعه پایدار کشاورزی ** همدلی و همکاری در راستای اعتلای ترویج کشاورزی **
Module Border Module Border
  اطلاعيه ها و پیش آگاهی های مهم 
نتیجه ی پژوهش ازبهره برداران بخش کشاورزی استان اصفهان
چهل و دو درصد مخاطبان برنامه های رادیویی و تلویزیونی آموزش و ترویج را بطور کامل رصد می کنند به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ، بر اساس پژوهش توصیفی از مخاطبین برنامه های تلویزیونی کوشش و رویش ورادیویی خوشه های تلاش در سطح استان اصفهان توسط بخش پژوهش و افکار سنجی اداره روابط عمومی انجام شد مشخص گردید و 42 درصد از مخاطبان برنامه های رادیویی و تلویزیونی آموزشی وترویجی را بطور کامل رصد می کنند در این پژوهش از جامعه آماری همگن 230نفر در پی تکمیل پرسش نامه های نظرسنجی مشخص گردید در خصوص برنامه های تلویزیونی کوشش و رویش و رادیویی خوشه های تلاش در سطح استان که توسط کارشناسان فعال سازمان جهادکشاورزی استان صورت گرفت مواردذیل ضروری است مورد توجه قرار گیرد؛ 46 درصد این برنامه ها را مورد توجه قرار داده اند و در مقابل 6 درصد این برنامه را ملاحظه ننموده اند که با توجه به44درصد انتخاب گزینه تا حدودی انتخاب نموده اند حکایت از موفقیت این برنامه دارد. همچنین ، بیشترین نحوه آگاهی مخاطبین این نظرسنجی از برنامه های رسانه ای کوشش و رویش و خوشه های تلاش با فراوانی 178 حوزه تابلوی اعلانات مراکز خدمات را انتخاب و کمترین آنها با فراوانی 53 مورد نشریات کشاورزی را انتخاب نموده اند لازم به توضیح است انتخاب گزینه سایت اینترنتی با فراوانی 122 مورد هم از استفاده مخاطبین بخش کشاورزی از فضای مجازی را مورد توجه قرارمی دهد . در این پژوهش در جامعه آماری انجام شده که همگن بوده اند بهره برداری از این مجموعه آموزشی ترویجی کشاورزی را تمام سطح کشاورزی استان مورد توجه و رصد کشاورزان است و برای این منظور بایدنگاه جدید و خلاقانه تری در آینده به اینگونه تولیدات داشت . در این پژوهش تعداد 240 پرسش نامه قابليت اعتماد (پايايي)واعتبار (روايي)با آزمون کرونباخ در سطح استان(24شهرستان) توزیع و بعد از آن تعداد 230پرسش نامه تکمیل شده توسط بهره برداران بخش ،کارشناسان و مسئولین در طی ماه مرداد و شهریور ماه سالجای دریافت شد .  

دور جديد دوره هاي آموزشي تحت وب (وبينار)
مدير محترم جهاد كشاورزي شهرستان ... پیرو نامه شماره 96/111784 تاریخ 09/08/96 خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذیل کارشناسان مسئول پهنه معرفی¬شده برای شرکت در دور جدید دوره¬های آموزشی تحت¬وب (وبینار) اطلاع¬رسانی شود: 1- کلیه کارشناسان بایستی به سامانه آموزش مجازی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با آدرس https://vc.areeo.ac.ir/ مراجعه و نام¬نویسی نمایند. 2- دوره های آموزشی بطور هفتگی برگزار خواهد شد. لذا کلیه کارشناسان موظفند با مراجعه مستمر به قسمت تقویم دوره¬های سامانه اطلاعات لازم را درخصوص زمان برگزاری دوره آموزشی خود کسب نموده و در مدت زمان مقرر ثبت نام نمایند. معمولاً در قسمت تقویم دوره های سامانه، عناوین دوره های آموزشی یک هفته قبل از برگزاری اعلام خواهد شد. به عنوان مثال دوره آموزشی اصول فنی احداث باغ که تاریخ برگزاری آن دوشنبه 15/08/96 است، اکنون در حال ثبت¬نام می¬باشد و کارشناسان معرفی¬شده برای این دوره بایستی در این دوره ثبت نام نمایید. 3- در صورت بروز هر گونه مشکلی در فرایند ثبت¬نام با آقای مهندس بهرامی با شماره همراه 09127617803 تماس بگیرید.  

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ( اطلاعیه مهم )
با توجه به شروع زمان تغذيه باغات بصورت چالكود و وجود كود سولفات پتاسيم در انبارهاي شركت خدمات حمايتي و نياز درختان ميوه به عنصر پتاس جهت افزايش مقاومت گياه به تنش ها خصوصا سرمازدگي و همچنين بالا بردن كيفيت ميوه ، خواهشمند است دستور فرمائيد راهنمائي و باغداران به انجام عمليات تغذيه و استفاده از كود سولفات پتاسيم در چالكود باغات در دستور كار كارشناسان و مروجان قرار گرفته وترتیبی اتخاذ فرمائید سهمیه ابلاغی در باغات میوه وعملیات بهبود تغذیه استفاده شود.  

توزیع غیرقانونی قارج کش بیولوژیک با نام تجاری بیوسوبتیل - سه شنبه 07 آذر ماه 1396
با توجه به گزارش سازمان حفظ نباتات در خصوص توزیع غیرقانونی قارچ کش بیولوژیک با نام تجاری بیوسوبتیل، تولید شرکت فناوری زیستی مهر آسیا در برخی مناطق کشور، به اطلاع می رساند قارچ کش مذکور در فهرست آفت کش های مجاز کشور به ثبت نرسیده و عرضه آن خارج از ضوابط قانونی انجام شده است. لذا هرگونه خسارت ناشی از کاربرد آن متوجه شرکت تولیدکننده، توزیع کنندگان، فروشندگان، توصیه کنندگان و بهره برداران است و لازم به ذکر است مسئولیت خسارت های جنبی احتمالی قابل پیگرد قانونی خواهد بود.  

مدير محترم هماهنگي ترويج كشاورزي - بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان
با توجه به بروز بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در استان و اهمیت اطلاع رسانی لازم به بهره برداران و نیز افراد مرتبط با طیور در سطح روستاها در خصوص رعایت مسایل بهداشتی و قرنطینه ای دستور فرمائید دفاتر ترویجی و خصوصاً مددکاران ترویجی در سطح استان در زمینه اطلاع رسانی ، گزارش تلفات احتمالی پرندگان در سطح روستاها و همکاری لازم با شبکه های دامپزشکی شهرستانها و همچنین با ستاد پیشگیری از آنفلونزای شهرستان بعمل آورند . لازم بذکر است در راستای انجام کار با اداره کل دامپزشکی استان هماهنگی لازم انجام گردد.  

برگزاري كارگاه آموزشي تب برفكي-مهم و فوری
مدير محترم جهاد كشاورزي شهرستان مقتضی است ضمن هماهنگی با شبکه دامپزشکی شهرستان در اسرع وقت نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی گروهی با موضوع پیشگیری و مدیریت بیماری تب برفکی و اطلاع رسانی و آموزش های چهره به چهره توسط کارشناسان مروج پهنه به تعاونی ها ، تشکل ها ، دامداران ، اعضای نظام صنفی و مددکاران ترویجی تحت پوشش پهنه های تولیدی دهستان های تابعه انجام و گزارش اقدامات صورت گرفته در مقاطع زمانی 15 روز یک بار به این مدیریت اعلام گردد.  

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ( اطلاعیه مهم)
باتوجه به فرا رسيدن زمان برداشت زيتون در استان ، خواهشمنـــد است دستور فرمائيد به تمامي باغــداران زيتون كه داراي محصول مي باشند موارد زير اطلاع رساني شود. 1-زمان برداشت زيتون جهت مصارف كنسرو سبز بسيار مهم و زمان آن دقيقاً بلافاصله پس از تغيير رنگ از سبز به طرف زرد مي باشد بصورتي كه ميوه هنوز كاملاً داراي بافت سفت مي باشد . 2-برداشت زودتر از موعد بصورت كاملا سبز و نارس باعث عدم تشكيل روغن و كاهش كيفيت كنسرو و همچنين اختلال در مرحله تلخبري (شيرين كردن) زيتون مي گردد. 3-هدف اصلي كاشت و توسعه باغات زيتون توليد روغن مي باشد كه جهت برداشت روغني بايستي حداقل 75 درصد محصول درخت زيتون كاملا سياه شده باشد. 4-باغدارانی که مایل به برداشت زیتون به منظور استحصال روغن می باشند جهت راهنمائی وهدایت به کارگاه های روغن کشی با کارشناس این مدیریت هماهنگ نمایند. 5-به پيوست يك نسخه روشهاي فرآوري كنسرو زيتون جهت اطلاع و ارائه به متقاضيان ارسال مي گردد. ضمناً اين مديريت آمادگي اعزام مدرس جهت كارگاه آموزشي فرآوري زيتون را با هماهنگي قبلي دارد . 6-در استان خريداران زيتون زيادي طي سالهاي گذشته به زيتون كاران مراجعه و اقدام به خريد زيتون از باغداران نموده اند كه اسامي و شماره هاي آنان در مديريت موجود مي باشد ليكن دو كارخانه معتبر خريدار زيتون بصورت كنسروي در استان بشرح ذيل مي باشد ولي لازم است قبل از برداشت محصول و حمل آن با شماره تلفنهاي ذكر شده هماهنگي لازم بعمل آمده و سپس اقدام به حمل نمائيد. ضمناً جهت به حداقل رساندن صدمات و آسيب مكانيكي به محصول لازم است با دقت كامل برداشت و حداكثر طي مدت 24 ساعت به كارخانه حمل گردد. الف : اصفهان – شهــرك صنعتي جي – خيابان دهم – نبش فرعـي دوم – صنايع غذايي اصالت آقاي مسعود هادي پور – تلفن 35723988 و 35722290 ب : اصفهان – نجف آباد – گلدشت – بلوار ابوذر – خيابان سعدي – شركت گلشهر ماكارون ( محصولات غذايي پگاه ) آقاي عبدالصمد هادي پور – تلفن همراه 09131135471  

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ( اطلاعیه مهم )
شركت تراكتور سازي عمران سيرجان در خصوص تنظيم تفاهم نامه همكاري با بانك قرالحسنه رسالت جهت پرداخت تسهيلات با شرايط مشروحه ذيل براي خريد محصولات شركت مذكور جهت استحضار وراهنمايي متقاضيان ارسال ميگردد . ضمناً شرايط مذكور براي انواع تراكتور شركت تراكتور سازي ايران نيز بر قرار مي باشد . اطلاعات كامل در سايت mbazar.ir - به آدرس- اقساطي- ماشينهاي سنگين –تراكتور، جهت بهره برداري قرار دارد. /ا - ميزان تسهيلات 50 درصد قيمت خودرو - سود وكارمزد تسهيلات 2 درصد - مدت باز پرداخت 24 ماهه لطفاً اطلاع رسانی لازم به بهره برداران و متقاضیان صورت گیرد  

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ( مهم)
پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، به استحضار می رساند باتوجه به گزارشات مربوطه سایت های الگویی ترویجی تاثیر بسزایی در افزایش دانش ، بینش و مهارت بهره برداران منطقه داشته است ، بنابراین بر اساس مصوبه شورای هماهنگی ترویج استان ، مقرر شد هر یک از کارشناسان مسئول پهنه های تولیدی در قالب طرح نظام نوین نسبت به شناسایی و انتخاب کشاورز پیشرو با مشخصات ذیل و بر اساس جدول پیوست اقدام و برای راه اندازی 1 سایت جامع الگویی ترویجی در محصول گندم در عرصه تحت پوشش اقدام نماید . 1-از مددکاران ترویجی و کشاورزان پیشرو منطقه باشد . 2-تمامی مراحل از قبل از کاشت تا بعد از برداشت را به صورت اصولی و علمی رعایت کرده باشد. 3- هیچ گونه بار مالی برای مرکز و مدیریت به همراه نداشته باشد . لذاخواهشمند است دستور اقدام مقتضی معمول و گزارش اقدامات انجام شده به این مدیریت ارسال گردد .  

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان
با سلام و احترام پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، پيرو نامه شماره 35463/94مورخ 12/7/94 مبني بر تكميل بهنگام مجلد "برنامه و شنا سنامه سايت الگويي توليدي – ترويجي محصولات زراعي "خواهشمند است دستور فرمایید ضمن تاكيد بر تکمیل دفتر مذکور که در ارزیابی امور ترویجی مورد بازبینی کارشناس ارزیاب قرار خواهد گرفت ، نسبت به انجام عملیات کیل گیری در سایت الگویی مربوطه و ارسال صورت جلسه كيل گيري به این مدیریت اقدام لازم معمول گردد . "لازم به توضیح است که همانند سال گذشته اطلاعات کیل گیری از سایت های گندم در شهرستان های مختلف جمع بندی و طی گزارشی در ستاد تولیدات گیاهی استان ارائه خواهد شد" .  

اولویت های ترویجی مربوط به مدیریت کاهش مخاطرات و بحران بخش کشاورزی
اولویت های ترویجی مربوط به مدیریت کاهش مخاطرات و بحران بخش کشاورزی به شرح ذیل می باشد : 1- انتقال آخرین دستاوردهای پژوهشی و معرفی فناوری های نوین، اقتصادی و موثردر پیش بینی، پیشگیری و مقابله با انواع مخاطرات به ویژه خشکسالی و سرمازدگی به بهره برداران ذیربط. 2- توانمند سازی، نهادینه سازی و تقویت نقش بهره برداران و تشکل های ذیربط در مدیریت مخاطرات بخش کشاورزی. 3- تقویت وتوسعه بیمه کشاورزی. 4- نهادینه سازی و تقویت نگرش ارجحیت مدیریت ریسک و اقدامات پیشگیرانه در بهره برداران بخش کشاورزی. 5- توانمند سازی بهره برداران در شناخت مخاطرات و استفاده درست و به موقع از فرصت ها و ظرفیت ها جهت پیش بینی، پیشگیری و مقابله به موقع با مخاطرات.  

آبیاری باغات زیتون
باغداران گرامی با توجه به عدم بارندگی موثر درروزهای اخیر و همچنین نیاز درختان زیتون به رطوبت خاک جهت تشکیل و تکامل اندام های گل و در نهایت افزایش تولید محصول زیتون ، لازم است در اسرع وقت و حداقل یک نوبت آبیاری سنگین در باغات زیتون انجام گردد .  

برخی مزایای وجود و نقش زنبور عسل در گرده افشانی
گرده افشانی گیاهان توسط زنبور عسل موجب جلو انداختن زمان تلقیح و باروری گیاهان گردیده و بدین وسیله کشاورزان قادر خواهند بود محصولات خود را زودتر برداشت نموده و از خسارت سرمازدگی و حمله آفات نیز مصون بمانند . البته تولید بذور دورگه و پر محصول در کشاورزی مدرن نیز مدیون فعالیت های گرده افشانی این گیاهان توسط زنبور عسل می باشد . حشرات و در راس همه آن ها زنبور عسل از طریق گرده افشانی گیاهان مرتعی (Plants forage) سهم به سزایی در افزایش منابع غذایی مورد نیاز دام های استفاده کننده از علوفه دارند .  

آماده کردن کلنی ها برای گرده افشانی یک گیاه زراعی ویژه
در انتقال کندوها به یک باغ یا مزرعه باید توجه داشت که زنبورداران بارآور معمولاٌ علاقه دارند که از همان گیاهانی که در محل قدیم استفاده می کردند گرده و شهد جمع آوری نمایند . به نظر می رسد که شهد و گرده موجود در کندو، زنبوران کارگر را به سمت گل هایی که این گرده و شهدها از آن ها گرفته شده است ، هدایت می کند. در صورتی که تراکم گیاه مورد نظر زیاد باشد و گل های دیگر از جمله گل هایی که قبلاٌ زنبورداران استفاده می کردند در عسل جدید کم باشد زنبوران کارگر به سرعت به بهره برداری از نوش و گرده جدید مبادرت می کنند . بدین جهت برای حداکثر بهره برداری از گرده افشانی زنبور باید کندوهای آن ها زمانی به باغ یا مزرعه منتقل شود که حداکثر گل های گیاه مورد نظر باز شده باشند و این گیاه از نظر تعداد شکوفه نسبت به گیاهان دیگر غالب باشد.  

مزیت و نقش گرده افشانی در اصلاح خاک
باید در نظر داشت که گیاهان تیره بقولات از طریق ریشه های خود عامل تثبیت ازت هوا در خاک می باشند . این عمل موجب اصلاح وضعیت فیزیکی و شیمیایی خاک گردیده و در نتیجه بهبود وضعیت کشاورزی را در پی خواهد داشت . عمل گرده افشانی حشرات و بخصوص زنبور عسل در گرده افشانی گیاهان یاد شده غیر قابل انکار می باشد.  

لزوم گرده افشانی در گیاهان دگرگشن
در حال حاضر بیش از 50 درصد چربی ها و روغن های مورد مصرف انسان از گیاهانی مانند نارگیل،پنبه،زیتون،بادام زمینی،سویا،آفتابگردان،کلزا و سایر دانه های روغنی تولید می شود و ضرورت وجوذ زنبور عسل جهت گرده افشانی گیاهان دگر گشن(Cross pollination) بیش از پیش قابل لمس است زیرا تولید بذر در اکثر این گیاهان به گرده افشانی حشرات و بخصوص زنبور عسل وابسته است و بدون عمل گرده افشانی اکثر دانه ها پوک و میزان محصول کم خواهد بود .  

اطلاعیه مهم بانک کشاورزی
به اطلاع کشاورزان عزیز استان اصفهان می رساند : درراستای سیاست های حمایتی دولت محترم بر اساس بند (د) تبصره 11 قانون بودجه سال 94 بانک کشاورزی تمدید بدهی کشاورزان را آغاز نماید لذا از کشاورزان محترم دعوت می شود جهت بهره مندی از مزایای این دستورالعمل به همراه ضامنین خود هرچه سریعتر به شعب بانک کشاورزی در سراسر استان مراجعه نمایید .  

عناوین مهم آموزشی ویژه مرحله کاشت گندم
1- تهیه بستر مناسب کاشت و رعایت اصول خاک ورزی 2- بوجاری و ضد عفونی بذور خود مصرفی 3- انتخاب رقم مناسب بذر متناسب با شرایط اقلیمی و کیفیت آب و خاک منطقه (شوری) 4- استفاده از بذور گواهی شده 5- انجام آزمون خاک به روش صحیح 6- مصرف بهینه کودها(آلی - زیستی _ شیمیایی ) بر اساس نتایج آزمون خاک 7- رعایت تاریخ دقیق کاشت محصول ( اولین آبیاری)  

اطلاعیه مهم
باتوجه به احتمال خسارت مگس میوه مدیترانه‌ای و مگس زیتون به باغ های استان تمهیدات لازم (نصب تله‌های فرمونی در میادین میوه و تره‌بار و باغ های زیتون) به‌منظور ردیابی آفات فوق انجام گیرد  

قابل توجه متقاضیان دریافت تسهیلات
قابل توجه متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی در قالب اقتصاد مقاومتی جهت ثبت نام به سایت زیر مراجعه نمایند : www.Ebsvam.ir  

کاهش خسارت سرمازدگی درختان میوه
با توجه به پیش بینی کاهش شدید دما و احتمال سرمازدگی گونه های درختان میوه ای که گل های آن ها باز شده است، لازم است باغداران عزیز تمهیدات لازم در خصوص جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه را انجام دهند.   بيشتر...

قابل توجه مدیران محترم شهرستان ها
خواهشمند است ترتیبی اتخاذ گردد که دستورالعمل مدیریت تلفیقی تغذیه کودی گندم در اختیار کارشناسان شهرستان و مسئولین مراکز جهاد کشاورزی و شرکت های خدمات مشاوره ای و فنی مهندسی کشاورزی و مددکاران و کشاورزان پیشرو و به ویژه کشاورزانی که سایت الگویی گندم در مزارع آن ها به مرحله اجرا گذاشته شده است، قرار گیرد.   بيشتر...

نظام آراستگي مراکز جهاد کشاورزي
مدیریتهای محترم جهاد کشاورزی شهرستانها : با توجه به لزوم ایجاد نظام آراستگی و یکنواختی در تابلو سردرب مراکز جهاد کشاورزی، خواهشمند است دستور فرماييد كليه مراكز تحت پوشش آن شهرستان نسبت به انجام موارد ذيل اقدام نمايند 1-با توجه به اينكه نام مراكزدر سطح كشور به مركز جهاد كشاورزي تغيير يافته است، تابلوي سر درب مراكز آن شهرستان بر اساس تابلوي نمونه قرار داده شده در پرتال مديريت ترويج ( تابلوي مركز جهاد كشاورزي حبيب آباد ) اصلاح گردد . 2-نصب بنر هاي ارسالي طي نامه شماره 220/29843 مورخ 29/4/1393 اين مديريت در ورودي ساختمان مركز به همراه ثبت آخرين آمار و اطلاعات منطقه روي بنر. 3- نصب نقشه جغرافيايي حوزه تحت پوشش مركز دركنار بنر اطلاعات و آمار منطقه . 4- اطلاعات فردی و شرح وظایف كليه پرسنل و سربازان سازندگي در محل اتاق كارشان نصب گردد . 5-نظم و انضباط و پوشيدن لباس مخصوص سربازان سازندگي مورد توجه قرار گرفته و مسئول مركز حداقل هفته اي يكبار دفتر كار آنان را بررسي و امضاء نمايند.  

شناسايي ،اصلاح ويا حذف باغات رها شده
همانگونه كه مستحضريد وجود باغهايي كه به دلايل مختلف از جمله خشكسالي، تغيير الگوي كشت،‌سرمازدگي، مهاجرت مالكين و ...... در مناطق مختلف خصوصاً در كانونهاي باغداري به حال خود رها شده اند در بيشتر موارد بعنوان پناهگاه آفات و بيماريها عمل نموده و تلاشهايي كه در جهت بهبود كيفيت محصول و كاهش دفعات سمپاشي و مصرف سموم شيميائي در باغات مجاور انجام می شود و يكي از روشهاي موثر در اقتصاد مقاومتي و توليد محصول عاري از آلاينده هاي شيميائي در جهت حفظ سلامت مصرف كنندگان در يك جامعه سالم است را با مشكلات عديده اي روبرو مي نمايد وميبايست با قيد فوريت نسبت به شناسايي اين گونه باغها و ثبت مشخصات آنها اقدام و سپس با دعوت از مالكين و تشكيل كلاس آموزشي ، هماهنگي با شوراهاي محلي و تشكل هاي صنفي اهميت موضوع برطرف كردن كانونهاي آلودگي ايجاد شده را به آگاهي عموم رسانيده و از آنها خواسته شود تا نسبت به حذف و يا اصلاح باغهاي خود در اين راستا اقدام نمايند.  

عارضه لکه پوست استخوانی پسته
1- کمبود کلسیم در زمان تشکیل پوست استخوانی در میوه دلیل اصلی این عارضه محسوب می شود . این عنصر با تعرق در گیاه حرکت کرده و هر عاملی که روی عنصر کلسیم و حرکت آن از طریق تعرق در گیاه اثر داشته باشد می تواند برروی عارضه لکه پوست استخوانی موثر باشد . از جمله این عوامل به عدم تعادل کلسیم و منیزیم در آب آبیاری خاک و گیاه ، تغییرات شرایط آب و هوایی در جهت کاهش تعرق ، رشد رویشی و عدم حرکت کافی کلسیم به سمت میوه ، کمبود کلسیم قابل جذب در خاک، افزایش شوری آب و خاک اشاره نمود . به این عوامل باید سایر موارد مانند عوامل بیماری زا و آفات را هم اضافه نمود که قابل بررسی است . 2- آبیاری در اردیبهشت ماه ( آغاز تشکیل پوست استخوانی میوه) باعث تشدید این عارضه می شود به گونه ای که توصیه می شود حداقل باغ های پسته ای که سابقه این عارضه را دارند از آبیاری در اردیبهشت ماه صرفنظر نمایند . 3- محلول پاشی کلرید کلسیم 2 در هزار در اوایل رشد و توسعه پوست استخوانی میوه و 3 مرتبه تکرار آن به فاصله 10 روز می تواند باعث کاهش عارضه در برخی باغ ها شود . منبع : نامه شماره 820/2342 مورخ 10/3/95 مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک  

Module Border Module Border
تابلو تیپ مراکز جهاد کشاورزی
  پيام های ترويجی
بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان
با توجه به بروز بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در استان و اهمیت اطلاع رسانی لازم به بهره برداران و نیز افراد مرتبط با طیور در سطح روستاها در خصوص رعایت مسایل بهداشتی و قرنطینه ای دستور فرمائید دفاتر ترویجی و خصوصاً مددکاران ترویجی در سطح استان در زمینه اطلاع رسانی ، گزارش تلفات احتمالی پرندگان در سطح روستاها و همکاری لازم با شبکه های دامپزشکی شهرستانها و همچنین با ستاد پیشگیری از آنفلونزای شهرستان بعمل آورند . لازم بذکر است در راستای انجام کار با اداره کل دامپزشکی استان هماهنگی لازم انجام گردد.  

توصیه های هواشناسی به باغداران، گلخانه داران و دیگر تولیدکنندگان بخش کشاورزی
1- تهویه مناسب داخل سالن های تولید قارچ وگلخانه های تولید گل و سبزي انجام شود و با توجه به کاهش بسیار زیاد دما در روزهای اخیر جهت پیشگیری از بروز برخی بیماری ها سعی گردد اختلاف دمای شبانه روز از 8 درجه سانتی گراد بیشتر نشود. 2- نسبت به تامین سوخت مایع جایگزین برای واحدهایی که سوخت اصلیشان گاز طبیعی می باشد ، اقدام شود. 3- حتما بخاری واحدهای گلخانه ای که پوشش پلاستیکی دارند (فارغ از اینکه محصول زیرکشت دارند یا نه) در روزها و شبهای برفی برای آب شدن برف روی پوشش ، روشن باشد. 4- منبع ذخیره سوخت مایع (گازوییل) و لوله های انتقال دهنده جهت جلوگیری از یخ زدگی، عایق بندی شود. 5- ژنراتور اضطراری تامین برق ، برای مواقع قطعی برق در واحد گلخانه ای پیش بینی شود. 6- کنترل دما ، رطوبت ، دور آبیاری و کوددهی مناسب برای مقاوم تر شدن گیاهان گلخانه ای الزامی است. 7- بازدید منظم و مستمر از وضعیت پوشش گلخانه ، دریچه های تهویه سقفی و جانبی ، سیستم حرارتی و آبیاری و تغذیه انجام شود. 8- کشاورزان گرامی حتما برای هر عملیاتی با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند. 9- کشاورزی از جمله فعالیت ها و مشاغلی است که همواره با مخاطرات و ریسک همراه است و تنها جایی که اگر محصول کشاورز در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت محصول خسارت پرداخت کرده و می تواند قسمتی از ضرر و زیان کشاورزان را جبران کند بیمه محصولات کشاورزی است. ، لذا با راهنمایی کارشناسان ذیربط، کشاورزان عزیز می توانند ازطریق کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مستقر در مراکز جهاد کشاورزی تمام شهرستانها و حتی دهستانها نسبت به بیمه محصولات گلخانه ای، زراعی، باغی، دام و طیور و.... خود اقدام کنند و در اینکار حتما تسریع کنند.  

مقابله باخسارات يخبندان
باتوجه به پیش بینی احتمال کاهش بیش ازحد دما در فصل زمستان ،خواهشمنداست دستور فرمایید به نحو مقتضی به باغداران برای استفاده از روشهای مناسب محافظت از نهالهای کشت بافتی وپاجوشهای تازه کاشته شده که هنوز از رشد کافی برخوردار نگردیده اند در مقابل یخبندان اطلاع رسانی لازم معمول گردد.بدیهی است در اجرای هرنوع پوشش باید تهویه هوای اطراف گیاه مورد توجه قرار گیرد وازپوشاندن کامل نهال با پلاستیک ونخ پیچ کردن آن خودداری گردیده وفضای کافی در اطراف گیاه ومنافذ ورود وخروج هوا در نظر گرفته شود . استفاده چند لایه ای از گونیهای کنفی به همراه سایر روشهای مرسوم در منطقه می تواند خسارات وارده را به حداقل برساند.  

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ( اطلاعیه مهم )
با توجه به شروع زمان تغذيه باغات بصورت چالكود و وجود كود سولفات پتاسيم در انبارهاي شركت خدمات حمايتي و نياز درختان ميوه به عنصر پتاس جهت افزايش مقاومت گياه به تنش ها خصوصا سرمازدگي و همچنين بالا بردن كيفيت ميوه ، خواهشمند است دستور فرمائيد راهنمائي و باغداران به انجام عمليات تغذيه و استفاده از كود سولفات پتاسيم در چالكود باغات در دستور كار كارشناسان و مروجان قرار گرفته وترتیبی اتخاذ فرمائید سهمیه ابلاغی در باغات میوه وعملیات بهبود تغذیه استفاده شود.  

عارضه لکه پوست استخوانی پسته
1- کمبود کلسیم در زمان تشکیل پوست استخوانی در میوه دلیل اصلی این عارضه محسوب می شود . این عنصر با تعرق در گیاه حرکت کرده و هر عاملی که روی عنصر کلسیم و حرکت آن از طریق تعرق در گیاه اثر داشته باشد می تواند برروی عارضه لکه پوست استخوانی موثر باشد . از جمله این عوامل به عدم تعادل کلسیم و منیزیم در آب آبیاری خاک و گیاه ، تغییرات شرایط آب و هوایی در جهت کاهش تعرق ، رشد رویشی و عدم حرکت کافی کلسیم به سمت میوه ، کمبود کلسیم قابل جذب در خاک، افزایش شوری آب و خاک اشاره نمود . به این عوامل باید سایر موارد مانند عوامل بیماری زا و آفات را هم اضافه نمود که قابل بررسی است . 2- آبیاری در اردیبهشت ماه ( آغاز تشکیل پوست استخوانی میوه) باعث تشدید این عارضه می شود به گونه ای که توصیه می شود حداقل باغ های پسته ای که سابقه این عارضه را دارند از آبیاری در اردیبهشت ماه صرفنظر نمایند . 3- محلول پاشی کلرید کلسیم 2 در هزار در اوایل رشد و توسعه پوست استخوانی میوه و 3 مرتبه تکرار آن به فاصله 10 روز می تواند باعث کاهش عارضه در برخی باغ ها شود . منبع : نامه شماره 820/2342 مورخ 10/3/95 مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک  

جلوگيري از گسترش بيماري آتشك
با توجه به شيوع بيماري آتشك درختان ميوه دانه دار در مناطقي از شهرستان هاي كاشان ، نطنز و ميمه ، به منظور جلوگيري از گسترش آلودگي به ساير مناطق استان مقتضي است دستور فرمائيد به اطلاع كليه بهره برداراني كه قصد ايجاد باغ هاي جديد يا اصلاح باغ هاي قديمي را دارند ، رسانده شود كه نهال مورد نياز خود را از نهالستان هاي داخلي استان كه مورد تاييد كميته فني نهال قرارگرفته وليست آن در كليه ادارات جهاد كشاورزي شهرستان ها موجود مي باشد تهيه نمايند. لازم به ذكر است حمل نقل نهال از ساير استان ها به خصوص استان البرز ممنوع بوده و در صورت مشاهده تخلف ، ضمن تذكر ، برخورد قانوني با متخلفين صورت پذيرد.  

دامداران عزيز :
آيا ميدانيد صندوق بيمه ،دامهاي شما را در برابر صاعقه،سيل،زلزله ومارگزيدگي بيمه مي نمايد . آيا ميدانيد صندوق بيمه ، دامهاي شما را در برابر عوارضي مثل لنگش(گزيدگي سم و عفونت مفاصل) دررفتگي و شكستگي دست وپاوستون فقرات،بيمه مي نمايد . بيمه هزينه نيست بلكه سرمايه گذاري است ،پس براي بيمه دامهاي خود تعجيل نماييد.  

شناسايي،اصلاح و ياحذف باغات رها شده
همانگونه كه مستحضريد وجود باغهايي كه به دلايل مختلف از جمله خشكسالي، تغيير الگوي كشت،‌سرمازدگي، مهاجرت مالكين و ...... در مناطق مختلف خصوصاً در كانونهاي باغداري به حال خود رها شده اند در بيشتر موارد بعنوان پناهگاه آفات و بيماريها عمل نموده و تلاشهايي كه در جهت بهبود كيفيت محصول و كاهش دفعات سمپاشي و مصرف سموم شيميائي در باغات مجاور انجام می شود و يكي از روشهاي موثر در اقتصاد مقاومتي و توليد محصول عاري از آلاينده هاي شيميائي در جهت حفظ سلامت مصرف كنندگان در يك جامعه سالم است را با مشكلات عديده اي روبرو مي نمايد وميبايست با قيد فوريت نسبت به شناسايي اين گونه باغها و ثبت مشخصات آنها اقدام و سپس با دعوت از مالكين و تشكيل كلاس آموزشي ، هماهنگي با شوراهاي محلي و تشكل هاي صنفي اهميت موضوع برطرف كردن كانونهاي آلودگي ايجاد شده را به آگاهي عموم رسانيده و از آنها خواسته شود تا نسبت به حذف و يا اصلاح باغهاي خود در اين راستا اقدام نمايند.  

مسائل و مشکلات کشاورزی ایران و استان
مسائل و مشکلات کشاورزی ایران و استان و مرتفع سازی آن : کشور عزیز ما در منطقه خشک دنیا واقع شده است .متوسط بارندگی در دنیا چیزی حدود 850 میلیمتر در سال می باشد.در صورتی که در ایران متوسط بارندگی 240 میلیمتر ودر اصفهان 120 میلیمتر می باشد.تبخیر سالیانه در بعضی از مناطق ایران و استان بیشتر از 2 هزار میلیمتر می باشد .300/1 زمینهای دنیا متعلق به ایران می باشد در صورتی که سهم ایران از آبهای دنیا 1000/1 است و این ها نشانه شورشدن زمین و آبها و رکود تولید می باشد و با توجه به جمعیت ایران که در سال 1400 چیزی حدود یکصد میلیون نفر تخمین زده شده می طلبد که با مدیریت صحیح و استفاده بهینه از نهاده ها و بخصوص حفظ و نگهداری و استفاده صحیح از آب و خاک،تولیدات بخش کشاورزی افزایش یابد. راه های افزایش تولید : 1- افزایش سطح زیر کشت که این امر بعلت محدودیت آب وخاک تقریبا در همه جا امکان ندارد 2- افزایش عملکرد در واحد سطح که با رعایت اصول به زراعی و به نژادی می توان به آن دسترسی پیدا نمود. 3- جلوگیری از ضایعات.که با مدیریت صحیح کاشت و داشت و برداشت و حمل و نقل و فراوری و مصرف می توان کمک بزرگی به تامین غذا نمود برای مثال ضایعات گندم در مراحل مختلف-تولید وحمل و نقل و فرآوری و مصرف را چیزی حدود 2 میلیون تن گندم تخمین زده اند و این غذای 13 میلیون نفر و یا 500000 هکتار کشت گندم و یا 4 میلیارد مترمکعب آب و یا ظرفیت و هزینه چهار سدمثل زاینده رود. و اما هدف ما علاوه برجلوگیری از ضایعات – افزایش عملکرد در واحد سطح می باشد که با اصول به زراعی و به نژادی امکان پذیر است و در این ارتباط موارد ذیل توضیح داده میشود. 1- تناوب 2- آماده سازی زمین در زمان مناسب 3- تاریخ کاشت مناسب 4-استفاده از ادوات مناسب 5-استفاده از ارقام مناسب 6- میزان مصرف صحیح بذر 7- استفاده از بذور بوجاری و ضدعفونی شده 8-مبارزه به موقع با آفات و بیماری تناوب ها و علفهای هرز 9- استفاده صحیح از کود های ماکرو و میکرو ( پر مصرف وكم مصرف) 10- زمان مناسب آبیاری و استفاده از روشهای نوین آبیاری 11- برداشت در زمان مناسب و با وسایل مناسب 12 – استفاده از مواد آلی یکی از مهمترین اصول در امر کشاورزی رعایت نمودن تناوب مي باشد كه با انجام آن نتایج  

راهکارهای مقابله باخشکسالی درباغات میوه
- توسعه سیستم آبیاری تحت فشار(قطره ای) درباغات 2- اصلاح روش انتقال آب وافزایش راندمان آبیاری به صورت انجام پوشش انهار، مرمت شبکه هاب آبیاری، اجرای شیوه آبیاری به روش تشتکی یانواری واستفاده ازپوشش نایلونی درانهارواستفاده ازلوله های هیدروفلوم 3-احداث استخرذخیره آب درباغات که برای کاهش هزینه وسرعت بخشیدن درکارمی توان اقدام به احداث استخرباپوشش پلاستیکی نمود. 4- افزایش دوره های آبیاری درباغات میوه به طوری که فاصله زمانی عملیات آبیاری هرمرحله به مرحله بعدیک روز افزایش یابد.  

دامداران عزیز:
آیامی دانید بیمه پشتیبان سرمایه گذاری شماست.پس دامهای خود راسریعا بیمه کنید.  

کشاورزان عزیز:
آبیاری در شب های سرد خطر سرمازدگی بهاره راکاهش می دهد.  

انتخاب علف کش
کشاورزان عزیز: قبل از اقدام جهت مبارزه با علف های هرز غلات، باتوجه به مراحل رویش ونوع علف هرز ، نوع علف کش خود را انتخاب نمایید.  

کشاورزان عزیز
آیا می دانید امنیت غذایی درگرو صیانت از اراضی کشاورزی است.  

کشاورزان عزیز
با حفظ اراضی کشاورزی ، استقلال خود را حفظ کنیم.  

مرغداران عزیز:
باتوجه به خشک بودن اقلیم استان اصفهان، استفاده از رطوبت ساز و مه پاش می تواند درکاهش تلفات تاثیر به سزایی داشته باشد.  

مرغداران عزیز:
استفاده ازاتوماسیون درسالن های پرورش می تواند درکاهش سوخت و کاهش ضریب تبدیل خوراک موثر باشد.  

باغداران عزیز
درباغاتی که درختان درحالت خواب زمستانه به سرمی برند به منظور تغذیه گیاهی، ازچالکود بانظر کارشناس مربوطه استفاده گردد.  

پیام ترویجی
کشاورزان عزیز: حفظ کاربری اراضی زراعی وباغی دروازه ای است به سوی فردایی بهتر  

زمان مصرف کود اوره
اولین نوبت مصرف کود ازته اوره، زمان پنجه زنی می باشد که باید از35% کود توصیه شده استفاده شود.  

كنترل بيولوژيك آفات وبيماريهاي محصولات گلخانه اي
استفاده گسترده از آفت‌كش‌هاي شيميائي در قرن بيستم صدمات زيادي به اكوسيستم طبيعي وارد نموده و از جمله باعث ايجاد مقاومت در آفات، تبديل آفات درجه دوم به آفات درجه اول، نابودي دشمنان طبيعي آفات و طغيان مجدد آفات و بالاخره وارد شدن باقيمانده سموم شيميايي به چرخه حيات ومحصولات خام كشاورزي شده‌است. پر واضح است كه ما در جاده خطرناكي گام نهاده ایم .لازم است كه در مورد روشهاي ديگر مبارزه تحقيقات وسيعتري انجام دهيم ،روشهايي كه مي بايد زيستي با شند نه شيميايي.  

ورود |عضويت
دوشنبه 02 مهر ماه 1397
  نظرسنجي
نظر شما در مورد پرتال مديريت هماهنگي ترويج چيست ؟

 

تعداد جوابها : 355295

عالي : 100%
خوب : 0%
متوسط : 0%
ضعيف : 0%

  ارسال  
  کاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 43
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 43

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1921867
Visitors بازديد هاي امروز: 53
Visitors بازديد هاي ديروز: 876

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1397/07/02 مديريت ترويج سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا