نظام نوین ترویج به منظور مداخله گری فعال ترویج در نظام تولید کشاورزی و منابع طبیعی برای افزایش دانش فنی و تخصصی و کاربردی کارشناسان و همچنین بهره گیری از رویکردهای ترویجی مطلوب به منظور ارتقای مهارت های فنی و مدیریتی بهره برداران شاغل به فعالیت کشاورزی و منابع طبیعی تدوین و اجرا می شود . 
سال 1395 اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل
محمودرضاافلاكي  مديرهماهنگي ترويج كشاورزي
  نظرسنجي
نظر شما در مورد پرتال مديريت هماهنگي ترويج چيست ؟

 

  ارسال  
  جستجو در اخبار
جستجو 

92/10/01

برگزاری دوره آموزشی غیرحضوری ویژه کارکنان ترویج


اصول برنامه ریزی ترویجی ، مدل ومراحل برنامه ریزی ترویجی، ویژگی های یک برنامه اجتماعی واقتصادی خوب، نقش های جدید ترویج، تکنیک های نوین ترویج و نحوه برنامه ریزی در مراکز جهادکشاورزی ازجمله مباحثی بودندکه شرکت کنندگان دراین دوره آموزشی باآن آشنا شدند.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
RSS
 
14:00 --05/03/95 --
صدور کارت شناسایی مددکاران ترویجی استان

صدور کارت شناسایی 1401  نفر از مددکاران ترویجی درسطح استان همزمان با سوم خردادماه و سالروز فتح خرمشهر...

13:49 --03/03/95 --
دوره آموزش مهارتی" پرورش کرم ابریشم " در زندان مرکزی اصفهان

برگزاری اولین دوره آموزش مهارتی با موضوع "پرورش کرم ابریشم" ویژه مددجویان زندان مرکزی اصفهان...

13:09 --01/03/95 --
کارگاه آموزشی کنترل فنی کمباین ویژه کارشناسان در شهرستان مبارکه

  برگزاری کارگاه آموزشی کنترل فنی کمباین ویژه کارشناسان جدیدالاستخدام شهرستان های منطقه یک استان در شهرستان مبارکه...

09:34 --30/02/95 --
برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی ترویج استان در سال 95

برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی ترویج استان در سال جاری با حضور مدیر، معاون و مسئولین ادارات مدیریت هماهنگی ترویج...

11:46 --30/02/95 --
جلسه هماهنگی و برنامه ریزی مدیریت ترویج و معاونت علوم پزشکی پیرامون آموزش تب مالت

برگزاری اولین جلسه هماهنگی وبرنامه ریزی مدیریت ترویج و معاونت علوم پزشکی استان پیرامون نحوه اجرایی نمودن آموزش پیشگیری از تب مالت به جامعه زنان روستایی وعشایری ...

08:33 --29/02/95 --
بازدید مدیرهماهنگی ترویج از واحدهای نمونه تولیدی در استان

بازدید مدیر هماهنگی ترویج استان از مزارع نمونه کشت گندم  و صیفی مجهز به سیستم آبیاری تیپ در شهرستان اصفهان ...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
  اطلاعيه ها و پیش آگاهی های مهم  
 
اولویت های ترویجی مربوط به مدیریت کاهش مخاطرات و بحران بخش کشاورزی
اولویت های ترویجی مربوط به مدیریت کاهش مخاطرات و بحران بخش کشاورزی به شرح ذیل می باشد : 1- انتقال آخرین دستاوردهای پژوهشی و معرفی فناوری های نوین، اقتصادی و موثردر پیش بینی، پیشگیری و مقابله با انواع مخاطرات به ویژه خشکسالی و سرمازدگی به بهره برداران ذیربط. 2- توانمند سازی، نهادینه سازی و تقویت نقش بهره برداران و تشکل های ذیربط در مدیریت مخاطرات بخش کشاورزی. 3- تقویت وتوسعه بیمه کشاورزی. 4- نهادینه سازی و تقویت نگرش ارجحیت مدیریت ریسک و اقدامات پیشگیرانه در بهره برداران بخش کشاورزی. 5- توانمند سازی بهره برداران در شناخت مخاطرات و استفاده درست و به موقع از فرصت ها و ظرفیت ها جهت پیش بینی، پیشگیری و مقابله به موقع با مخاطرات.  

آبیاری باغات زیتون
باغداران گرامی با توجه به عدم بارندگی موثر درروزهای اخیر و همچنین نیاز درختان زیتون به رطوبت خاک جهت تشکیل و تکامل اندام های گل و در نهایت افزایش تولید محصول زیتون ، لازم است در اسرع وقت و حداقل یک نوبت آبیاری سنگین در باغات زیتون انجام گردد .  

برخی مزایای وجود و نقش زنبور عسل در گرده افشانی
گرده افشانی گیاهان توسط زنبور عسل موجب جلو انداختن زمان تلقیح و باروری گیاهان گردیده و بدین وسیله کشاورزان قادر خواهند بود محصولات خود را زودتر برداشت نموده و از خسارت سرمازدگی و حمله آفات نیز مصون بمانند . البته تولید بذور دورگه و پر محصول در کشاورزی مدرن نیز مدیون فعالیت های گرده افشانی این گیاهان توسط زنبور عسل می باشد . حشرات و در راس همه آن ها زنبور عسل از طریق گرده افشانی گیاهان مرتعی (Plants forage) سهم به سزایی در افزایش منابع غذایی مورد نیاز دام های استفاده کننده از علوفه دارند .  

آماده کردن کلنی ها برای گرده افشانی یک گیاه زراعی ویژه
در انتقال کندوها به یک باغ یا مزرعه باید توجه داشت که زنبورداران بارآور معمولاٌ علاقه دارند که از همان گیاهانی که در محل قدیم استفاده می کردند گرده و شهد جمع آوری نمایند . به نظر می رسد که شهد و گرده موجود در کندو، زنبوران کارگر را به سمت گل هایی که این گرده و شهدها از آن ها گرفته شده است ، هدایت می کند. در صورتی که تراکم گیاه مورد نظر زیاد باشد و گل های دیگر از جمله گل هایی که قبلاٌ زنبورداران استفاده می کردند در عسل جدید کم باشد زنبوران کارگر به سرعت به بهره برداری از نوش و گرده جدید مبادرت می کنند . بدین جهت برای حداکثر بهره برداری از گرده افشانی زنبور باید کندوهای آن ها زمانی به باغ یا مزرعه منتقل شود که حداکثر گل های گیاه مورد نظر باز شده باشند و این گیاه از نظر تعداد شکوفه نسبت به گیاهان دیگر غالب باشد.  

مزیت و نقش گرده افشانی در اصلاح خاک
باید در نظر داشت که گیاهان تیره بقولات از طریق ریشه های خود عامل تثبیت ازت هوا در خاک می باشند . این عمل موجب اصلاح وضعیت فیزیکی و شیمیایی خاک گردیده و در نتیجه بهبود وضعیت کشاورزی را در پی خواهد داشت . عمل گرده افشانی حشرات و بخصوص زنبور عسل در گرده افشانی گیاهان یاد شده غیر قابل انکار می باشد.  

لزوم گرده افشانی در گیاهان دگرگشن
در حال حاضر بیش از 50 درصد چربی ها و روغن های مورد مصرف انسان از گیاهانی مانند نارگیل،پنبه،زیتون،بادام زمینی،سویا،آفتابگردان،کلزا و سایر دانه های روغنی تولید می شود و ضرورت وجوذ زنبور عسل جهت گرده افشانی گیاهان دگر گشن(Cross pollination) بیش از پیش قابل لمس است زیرا تولید بذر در اکثر این گیاهان به گرده افشانی حشرات و بخصوص زنبور عسل وابسته است و بدون عمل گرده افشانی اکثر دانه ها پوک و میزان محصول کم خواهد بود .  

اطلاعیه مهم بانک کشاورزی
به اطلاع کشاورزان عزیز استان اصفهان می رساند : درراستای سیاست های حمایتی دولت محترم بر اساس بند (د) تبصره 11 قانون بودجه سال 94 بانک کشاورزی تمدید بدهی کشاورزان را آغاز نماید لذا از کشاورزان محترم دعوت می شود جهت بهره مندی از مزایای این دستورالعمل به همراه ضامنین خود هرچه سریعتر به شعب بانک کشاورزی در سراسر استان مراجعه نمایید .  

عناوین مهم آموزشی ویژه مرحله کاشت گندم
1- تهیه بستر مناسب کاشت و رعایت اصول خاک ورزی 2- بوجاری و ضد عفونی بذور خود مصرفی 3- انتخاب رقم مناسب بذر متناسب با شرایط اقلیمی و کیفیت آب و خاک منطقه (شوری) 4- استفاده از بذور گواهی شده 5- انجام آزمون خاک به روش صحیح 6- مصرف بهینه کودها(آلی - زیستی _ شیمیایی ) بر اساس نتایج آزمون خاک 7- رعایت تاریخ دقیق کاشت محصول ( اولین آبیاری)  

اطلاعیه مهم
باتوجه به احتمال خسارت مگس میوه مدیترانه‌ای و مگس زیتون به باغ های استان تمهیدات لازم (نصب تله‌های فرمونی در میادین میوه و تره‌بار و باغ های زیتون) به‌منظور ردیابی آفات فوق انجام گیرد  

قابل توجه متقاضیان دریافت تسهیلات
قابل توجه متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی در قالب اقتصاد مقاومتی جهت ثبت نام به سایت زیر مراجعه نمایند : www.Ebsvam.ir  

انتخاب سایت الگویی جامع تولیدی - ترویجی گندم
مدیر محترم جهاد کشاورزی شهرستان با توجه به اینکه در نظر است برای سال زراعی 95-94 در زمینه ایجاد سایت الگویی تولیدی ترویجی در محصول گندم اقدام لازم بعمل آید . دستور فرمائید نسبت به انتخاب و معرفی سه مورد سایت الگویی گندم به ترتیب الویت و با توجه به شرایط زیر حداکثر تامورخ 13/4/94 به این مدیریت ارسال گردند : 1- اولویت اول در انتخاب سایت با تعاونی های تولید و شرکت خای سهامی زراعی می باشد . 2- اولویت دوم کشاورز علاقمند و پیشرو و نمونه در زمینه تولید گندم با عملکرد کمی و کیفی بالا با دارا بودن حداقل 5 هکتار زمین کشاورزی می باشد . برای اطلاعات بیشتر به نامه شماره 10070/94 مورخ 5/3/94 مراجعه نمائید .  

کاهش خسارت سرمازدگی درختان میوه
با توجه به پیش بینی کاهش شدید دما و احتمال سرمازدگی گونه های درختان میوه ای که گل های آن ها باز شده است، لازم است باغداران عزیز تمهیدات لازم در خصوص جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه را انجام دهند.   بيشتر...

قابل توجه مدیران محترم شهرستان ها
خواهشمند است ترتیبی اتخاذ گردد که دستورالعمل مدیریت تلفیقی تغذیه کودی گندم در اختیار کارشناسان شهرستان و مسئولین مراکز جهاد کشاورزی و شرکت های خدمات مشاوره ای و فنی مهندسی کشاورزی و مددکاران و کشاورزان پیشرو و به ویژه کشاورزانی که سایت الگویی گندم در مزارع آن ها به مرحله اجرا گذاشته شده است، قرار گیرد.   بيشتر...

نظام آراستگي مراکز جهاد کشاورزي
مدیریتهای محترم جهاد کشاورزی شهرستانها : با توجه به لزوم ایجاد نظام آراستگی و یکنواختی در تابلو سردرب مراکز جهاد کشاورزی، خواهشمند است دستور فرماييد كليه مراكز تحت پوشش آن شهرستان نسبت به انجام موارد ذيل اقدام نمايند 1-با توجه به اينكه نام مراكزدر سطح كشور به مركز جهاد كشاورزي تغيير يافته است، تابلوي سر درب مراكز آن شهرستان بر اساس تابلوي نمونه قرار داده شده در پرتال مديريت ترويج ( تابلوي مركز جهاد كشاورزي حبيب آباد ) اصلاح گردد . 2-نصب بنر هاي ارسالي طي نامه شماره 220/29843 مورخ 29/4/1393 اين مديريت در ورودي ساختمان مركز به همراه ثبت آخرين آمار و اطلاعات منطقه روي بنر. 3- نصب نقشه جغرافيايي حوزه تحت پوشش مركز دركنار بنر اطلاعات و آمار منطقه . 4- اطلاعات فردی و شرح وظایف كليه پرسنل و سربازان سازندگي در محل اتاق كارشان نصب گردد . 5-نظم و انضباط و پوشيدن لباس مخصوص سربازان سازندگي مورد توجه قرار گرفته و مسئول مركز حداقل هفته اي يكبار دفتر كار آنان را بررسي و امضاء نمايند.  

شناسايي ،اصلاح ويا حذف باغات رها شده
همانگونه كه مستحضريد وجود باغهايي كه به دلايل مختلف از جمله خشكسالي، تغيير الگوي كشت،‌سرمازدگي، مهاجرت مالكين و ...... در مناطق مختلف خصوصاً در كانونهاي باغداري به حال خود رها شده اند در بيشتر موارد بعنوان پناهگاه آفات و بيماريها عمل نموده و تلاشهايي كه در جهت بهبود كيفيت محصول و كاهش دفعات سمپاشي و مصرف سموم شيميائي در باغات مجاور انجام می شود و يكي از روشهاي موثر در اقتصاد مقاومتي و توليد محصول عاري از آلاينده هاي شيميائي در جهت حفظ سلامت مصرف كنندگان در يك جامعه سالم است را با مشكلات عديده اي روبرو مي نمايد وميبايست با قيد فوريت نسبت به شناسايي اين گونه باغها و ثبت مشخصات آنها اقدام و سپس با دعوت از مالكين و تشكيل كلاس آموزشي ، هماهنگي با شوراهاي محلي و تشكل هاي صنفي اهميت موضوع برطرف كردن كانونهاي آلودگي ايجاد شده را به آگاهي عموم رسانيده و از آنها خواسته شود تا نسبت به حذف و يا اصلاح باغهاي خود در اين راستا اقدام نمايند.  

  RSS اخبار سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان با فرمت
ورود |عضويت
جمعه 07 خرداد ماه 1395
  پیوندهای مهم  
 
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 4
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 4

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 544458
Visitors بازديد هاي امروز: 310
Visitors بازديد هاي ديروز: 708

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1395/03/07 مديريت ترويج سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا